Тренинговым компаниям: Добавить тренингВойти
TRN.ua

Нараховуємо доходи фізичним особам: що є об’єктом оподаткування військовим збором?

Джерело: Управління захисту прав платників податків ВГО «Асоціація платників податків України».

З моменту набрання чинності змін до Податкового кодексу України (далі – ПКУ), унесених Законом України від 31.07.14 року № 1621VII, точаться дискусії щодо оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб. Річ у тому, що вищезгаданим законом підрозділ 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу доповнено п. 16 1, яким передбачено, що тимчасово, до 01 січня 2015 року, встановлюється військовий збір.

Щодо визначення об’єкта оподаткування цим збором сказано небагато, а саме: об'єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

Зроблено акцент на тому, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу, за ставкою, визначеною 1.5 %. Зауважимо, що цією статтею регламентується порядок нарахування, утримання та сплати ПДФО. Тому на перший погляд можна зробити висновок, що військовий збір нараховується так як і ПДФО. Але це тільки на перший погляд. Адже:

  • по-перше: під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування ПДФО зменшується на суму ЄСВ;
  • по-друге: з ПДФО є соціальні пільги;
  • по-третє: при нарахуванні окремих доходів у вигляді середнього заробітку, ПДФО не утримують;
  • по-четверте: при нарахуванні доходів у негрошовій формі, база оподаткування визначається з урахуванням підвищувального коефіцієнта.

Всі ці аспекти і відрізняють військовий збір від ПДФО.

Підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновок, що під об'єктом оподаткування військовим збором розуміється дохід, який нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму відповідно до умов трудового та цивільно-правових договорів та належить до фонду оплати праці. Окрім того, оподаткуванню підлягає також виграш в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

При нарахуванні доходів у негрошовій формі коефіцієнт не застосовується, а сам об’єкт оподаткування на суму ЄСВ не зменшується. Соціальні пільги також не застосовуються.

Щодо середнього заробітку який нараховується найманим працівникам, що призвані на військові збори, або мобілізовані на військову службу, то зауважимо, що оплата працівникам, які залучаються до виконання державних або громадських обов'язків, якщо вони виконуються в робочий час є складовою додаткової заробітної плати (пп. 2.2.12 Інструкції зі статистики № 5). Тобто, оскільки такі нарахування є гарантійною виплатою і входять до складу додаткової заробітної плати, то вони є об'єктом оподаткування військовим збором на загальних підставах. На відміну від ПДФО,застережень щодо таких виплат і оподаткування їх саме військовим збором ПКУ не містить.

Слід також зауважити, що відповідно до пп. 170.5.3 ПКУ дивіденди, нараховані платникові податку за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку згідно з пп. 153.3.7 ПКУ, для цілей оподаткування прирівнюються до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням. Це означає, що такі виплати також є об’єктом оподаткування військовим збором.

Аналогічну думку щодо визначення об’єкта оподаткування військовим збором висловлюють і фахівці ДФС у своєму листі від 08.09.2014 р. № 3095/6/99-99-17-03-03-15

Водночас, зверніть увагу, що виплати по листках непрацездатності (оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та допомога по тимчасовій непрацездатності) також підлягає оподаткуванню військовим збором (ЗІР, категорія 132.02). Таку відповідь контролюючі органи обґрунтовують тим, що виплати по листках непрацездатності з метою обкладення податком на доходи фізичних осіб прирівнюються до заробітної плати.

Суми вихідної допомоги при припинені трудового договору також не належать до фонду оплати праці (п. 3.8 Інструкції № 5). Однак на думку фіскалів, такі виплати також є об’єктом оподаткування військовим збором (ЗІР, категорія 132.02).

Компания: Асоціація платників податків України (все статьи компании)
Добавить комментарий
Ваше имя, компания:
Комментарий:
не более 1000 символов (введено: 0)
Эл. почта:
Проверочный код:
5 английских букв:
 или Отменить
См. также
Названы самые инновационные компании мира, IT Education Center
12 причин никогда не сдаваться, Школа лидерства, образовательный проект
Эффективное управление отделом продаж. Отдел продаж своими руками, Национальный, бизнес-центр
Управление продажами, основные тенденции, Национальный, бизнес-центр
Газета «Консультант Кадровика», № 2 (134) 2017, Професійні видання
Перейти к списку всех статей
TRN.ua
Главная страница
Обратная связь
Помощь
Отправить страницу другу
Тренинговым компаниям
Тренинги и семинары
Тренинговые компании
Тренеры
Новости
Статьи
Услуги сайта
Статистика сайта
О проекте
Контакты
Условия использования
© TRN.ua — тренинги в Украине.
Сделано в компании «Реактор».