Тренинговым компаниям: Добавить тренингВойти
TRN.ua

Панічні атаки: що варто робити?

У статті описуються основні кроки в подоланні панічних атак, а саме - необхідні цілі в роботі зі спеціалістом.

Панічні атаки: що варто робити?

Панічна атака – стан несподіваного відчуття страху в поєднанні з прискоренним серцебиттям, тремором, відчуттям задухи, переживанням стосовно свого здоров’я (частіше психічного). Панічний стан може супроводжуватися симптомами дереалізації (відчуттям нереальності того, що відбувається). Найбільша проблема, яка «замикає коло тривоги», та робить паніку панічним розладом - думки про те, що я можу вмерти та вторинний страх та уникнення певних місць, видів діяльності, активностей і т.ін. На що звернути увагу і що робити ,

По-перше, дійсно треба звернутися до лікаря (психіатра), особливо якщо описані феномени спостерігаються впродовж якогось часу (3-5 місяців). Панічні атаки можуть бути симптомами більш суттєвих розладів, можуть вказувати, також, на наявність соматичних проблем.

По-друге, звертаючись до психолога (психотерапевта, який не замінює лікаря) треба поцікавитись, в якому методі буде запропонована терапія, перевагу треба надати когнітивно-поведінковому підходу, як клінічно доказаному в психотерапії тривожних розладів.

По-третє, працюючи з психологом основними кроками в терапії будуть наступні (колегам бажано їх враховувати):

  1. Нормалізація режиму роботи та відпочинку. Частіше за все, погіршення та покращення стану дуже залежатиме від фактору спротиву стресу (який дуже індивідуальний, залежить від фізіологічних особливостей).
  2. Пояснення  своєму клієнту того, що стан атаки є результатом ескалації тривожного очікування та хибного уявлення про її наслідки та самі симптоми, які відчуває клієнт, що самі симптоми не є загрозою але є дуже неприємними. З цією метою потрібно вести щоденник спостережень за відчуттями та думками, що їх супроводжують. В випадках, коли клієнт дуже боїться що задихнеться, впаде, не справиться з симптомами, психолог пропонує в кабінеті відтворити відчуття атаки та, конфронтуючи їх, пережити. В процесі цього психолог навчає клієнта контролю симптомів паніки, наданню допомоги самому собі в часі приступу (робота з диханням, мязевим тонусом, відволікання).
  3. Дуже важливо сформувати у клієнта правильне ставлення до свого стану як до особливостей, які не повязані з можливістю вмерти, зганьбитися, зійти з розуму та завдати незручності іншим, саме таке ставлення провокує депресивний стан, який супроводжує панічний розлад (переживання панічних приступів протягом місяців та років)
  4. На грунті зниження тривожності щодо самого процесу паніки та оволодіння навичками самодопомоги, психолог пропонує клієнту не уникати певних ситуацій та дій, місць. При цьому важливо пропонувати клієнту використовувати «флеш-картки» - написані самоінструкції в варіанті «що мені робити, якщо атака».
  5. Дуже часто людина з панікою має «тривожний розум» : у вигляді невпевненості у собі, потреби «досягати», правил життя (якщо я досягаю, я чогось варта), ці переживання зумовлюють її загальну напругу, яка виявляється у розумовій та фізичній виснаженості. З огляду на це, я би рекомендувала клієнтам в якості тренування здатності до перемикання та відсторонення від тривожних думок та імпульсів використовувати практику майндфулнес (усвідомленості), яка полягає в гармонізації психіки людини. Це сучасна медитавна психологічна практика, яка здобула поширення в світі та відноситься до клінічно доказаних прийомів зниження тривожності.

Загалом, хотілося б підкреслити, що панічні атаки можуть бути подолані, але я б радила обов’язково звертатись до фахівців та працювати 10-15 зустрічей разом з психологом. В цьому випадку клієнт отримає рекомендації, прийоми та відпрацює навички, які необхідні саме йому.

Автор: Рубель Наталия Георгиевна
Компания: Киевский институт рационально-интуитивной психотерапии «Я» (все статьи компании)
Добавить комментарий
Ваше имя, компания:
Комментарий:
не более 1000 символов (введено: 0)
Эл. почта:
 или Отменить
См. также
Комунікативні удари, D-Space
Сторітелінг за допомогою даних від Коул Нафлік: Кроки 3 і 4, Development Training & Consulting
Как найти друзей и не потерять себя, ACTION, бюро технологий роста
Графология - искусство познания человека!, Ertsgamma, центр интегрального развития человека.
Астрологическая погода недели, Ertsgamma, центр интегрального развития человека.
Перейти к списку всех статей
TRN.ua
Главная страница
Обратная связь
Помощь
Тренинговым компаниям
Тренинги и семинары
Тренинговые компании
Тренеры
Новости
Статьи
Услуги сайта
Статистика сайта
О проекте
Контакты
Условия использования
© TRN.ua — тренинги в Украине.
Сделано в компании «Реактор».